Głównym punktem obchodów było posadzenie Dębu Niepodległości przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dąb został poświęcony przez papieża Franciszka w 2018 r. w Rzymie - stało się to w czasie pielgrzymki leśników z Polski do grobu świętego Jana Pawła II. W naszym kraju jest tylko 50 takich drzew, w tym jedno w Kartuzach - dzięki naszym leśnikom, którzy przypomnieli, że w Stolicy Kaszub rosną już trzy pamiątkowe drzewa pobłogosławione przez trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka.

Kwiaty pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej oraz Marszałka Piłsudskiego złożyli dzisiaj m.in. Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz wraz ze swoim Zastępcą Sylwią Biankowską, Piotr Karczewski - doradca Prezydenta RP - w jego imieniu, posłanka Magdalena Sroka, leśnicy na czele z Michałem Majewskim - Nadleśniczym Nadleśnictwa Kartuzy, Ks. dr Ryszard Różycki - proboszcz parafii pw. św. Kazimierza, Sylwia Leyk - Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, Tomasz Kocent - prezes Związku Piłsudczyków RP Okręg Kaszubsko-Pomorski.

P. Bartłomieja Obajtka, Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych w Gdańsku, reprezentował p. Marek Kowalewski, Naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami RDLP w Gdańsku.
Wcześniej o godz. 9:45 odbyła się msza św. w kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach, w której uczestniczyli m.in. Burmistrz Kartuz oraz przedstawiciele Rady Miejskiej w Kartuzach.

 [Dla niewidomych: na zdjęciach uwidoczniono przebieg uroczystości. Zgromadzeni wymienieni uczestnicy składają kwiaty pod pomnikami. Widać też proces sadzenia dębu. Widać certyfikat przekazany przez leśników Burmistrzowi Kartuz. Widać też tabliczkę przy dębie.] [Dla niewidomych: na zdjęciach uwidoczniono przebieg uroczystości. Zgromadzeni wymienieni uczestnicy składają kwiaty pod pomnikami. Widać też proces sadzenia dębu. Widać certyfikat przekazany przez leśników Burmistrzowi Kartuz. Widać też tabliczkę przy dębie.] [Dla niewidomych: na zdjęciach uwidoczniono przebieg uroczystości. Zgromadzeni wymienieni uczestnicy składają kwiaty pod pomnikami. Widać też proces sadzenia dębu. Widać certyfikat przekazany przez leśników Burmistrzowi Kartuz. Widać też tabliczkę przy dębie.]

[Dla niewidomych: na zdjęciach uwidoczniono przebieg uroczystości. Zgromadzeni wymienieni uczestnicy składają kwiaty pod pomnikami. Widać też proces sadzenia dębu. Widać certyfikat przekazany przez leśników Burmistrzowi Kartuz. Widać też tabliczkę przy dębie.] [Dla niewidomych: na zdjęciach uwidoczniono przebieg uroczystości. Zgromadzeni wymienieni uczestnicy składają kwiaty pod pomnikami. Widać też proces sadzenia dębu. Widać certyfikat przekazany przez leśników Burmistrzowi Kartuz. Widać też tabliczkę przy dębie.]

Z powodu sytuacji pandemicznej na terenie całej Polski kartuskie, powiatowo-gminne uroczystości obchodów Narodowego Święta Niepodległości przybrały znacznie skromniejszy niż przed laty charakter. To właśnie dzisiaj, 10 listopada, około godz. 12:00 delegacja w składzie Piotr Fikus Wicestarosta Kartuski, Mieczysław Grzegorz Gołuński Burmistrz Kartuz oraz Andrzej Bystron Radny Powiatu Kartuskiego złożyli biało-czerwoną wiązankę kwiatów w miejscu tradycyjnie związanym już z obchodami patriotycznymi w Kartuzach - przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Ten wyjątkowo skromny przebieg uroczystości bez udziału publiczności, orkiestry, licznych delegacji, pocztów sztandarowych czy młodzieży podyktowany był troską o zdrowie naszych mieszkańców. 

W dniu jutrzejszym, 11 listopada, tradycyjnie już, dzięki uprzejmości ks. proboszcza  dra Ryszarda Różyckiego, w kościele św. Kazimierza w Kartuzach o godz. 9:45 odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny. Około godz. 11:00, Burmistrz Kartuz zaprasza na równie skromną jak dzisiaj uroczystość zasadzenia "Dębu Niepodległości" przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kartuzach. Uroczystość poprzedzi złożenie kwiatów przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. W przypadku chęci uczestnictwa w tych wydarzeniach przypominamy o zachowaniu restrykcji sanitarnych: o niegromadzenie się w skupiskach ludzi i zachowanie większego dystansu pomiędzy sobą oraz o obowiązku zakrywania nosa i ust.

Zakończyły się uroczystości z okazji Dnia Św. Brunona, patrona Kartuz. W tym roku miały one skromniejszy charakter z powodu uznania powiatu kartuskiego za czerwoną strefę zachorowań.

We wtorek, 15 września 2020r. przy mogile pomordowanych w kartuskim lesie niedaleko Kalisk odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające ofiary II Wojny Światowej oraz Dzień Weterana Walk o Niepodległość. W tym roku, z powodu obostrzeń sanitarnych uroczystości miały znacznie skromniejszy kształt. 

Dzisiaj mija pierwsza rocznica śmierci Franciszka Kwidzińskiego, regionalisty, działacza kaszubskiego, krzewiciela i propagatora kultury kaszubskiej, ale przede wszystkim Honorowego Obywatela Kartuz i wieloletniego Kierownika Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz.

Dzień Działacza Kultury jest okazją by podziękować wszystkim dyrektorom instytucji kultury oraz ich pracownikom, twórcom, artystom i animatorom kultury działającym na terenie naszej gminy za pracę na rzecz promocji i upowszechniania kultury. Dziękujemy za to, że nie jesteście tymi co czekają, ale tymi co działają, inspirują i wspierają naszych mieszkańców w rozwoju ich talentów, a także zaspokajają ich potrzeby w zakresie obcowania z kulturą na co dzień...