6 października każdego roku przypada dzień św. Brunona. Z tej okazji Kartuzy obchodzą święto, ponieważ św. Brunon jest patronem miasta. Przy ulicy Klasztornej, na Placu św. Brunona w Kartuzach, znajduje się kaplica z 1731 roku (rekonstrukcja po zniszczeniach wojennych: 1948), którą widać poniżej. W jej wnęce można zobaczyć rzeźbę świętego (pochodząca z XVIII wieku została skradziona; obecnie w kapliczce została usytuowana kopia z lat 90. XX wieku).

Bruno Kartuz (ur. ok. 1030 w Kolonii, zm. 6 października 1101) – to święty kościoła katolickiego, niemiecki założyciel zakonu kartuzów, wybitny filozof i teolog, Mistrz Szkoły katedralnej w Reims, kształcącej elity średniowiecznej Europy. Po okresie aktywnego uprawiania nauki i zaangażowania w działalność Kościoła odkrył powołanie pustelnicze. Porzucił dotychczasowy tryb życia i wraz z towarzyszami założył erem w Alpach francuskich, koło Grenoble, dając początek późniejszemu Zakonowi Pustelniczemu Kartuzów. W 2002 roku został ogłoszony patronem Kartuz.

Aby dowiedzieć się więcej o św. Brunonie, możesz przeczytać poniższy fragment z Dziejów Kartuz:
Możesz także przeczytać broszurę o św. Brunonie autorstwa ks. Henryka Ormińskiego, wydaną w 2002 roku z okazji ustanowienia św. Brunona Patronem Kartuz (kliknij tutaj, aby przeczytać).