W okresie od 18.07.2016 roku  do 29.07.2016 roku w Kartuzach oraz w okresie od 27.06.2016 roku do 08.07.2016 roku w Brodnicy Górnej Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kartuzach organizował Kluby Wakacyjne dla dzieci w wieku szkolnym.

Z różnych powodów dzieci z Gminy Kartuzy pozostają w domu na czas wakacji i to właśnie do nich skierowane były projekty socjalne Klubu Wakacyjnego 2016.  Była to doskonała alternatywa dla nudy, samotności i "nicnierobienia". Głównym celem organizacji zajęć był rozwój artystyczny dzieci i młodzieży, pobudzenie ich kreatywności oraz pokazanie szeregu możliwości na aktywne i przyjemne spędzenie czasu poza nauką, szkołą.

Uczestnicy mogli rozwijać swe zainteresowania oraz rozbudzać pasje poprzez udział w warsztatach: plastycznych, sportowych, edukacyjnych z językiem angielskim, profilaktycznych na temat bezpieczeństwa, wycieczkach tematycznych w okolice Kaszub oraz do ciekawych miejsc, np. Centrum Hewelianum w Gdańsku, ZOO w Tuchlinie, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ORP Błyskawica w Gdyni, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Port Lotniczy w Rębiechowie. Niespodzianką był wyjazd pociągiem PKM.

Koordynatorami projektów byli pracownicy socjalni: w Brodnicy Górnej Irena Markowska, w Kartuzach Krystyna Kryszewska.