Dzięki pomocy i wsparciu wielu życzliwych ludzi, na których Kartuzy zawsze mogą liczyć, gościmy w naszym mieście czterdzieścioro dzieci w wieku 9-16 lat z Polskiej Szkoły Społecznej im. Jana Pawła II w Grodnie na Białorusi.

Piątek, 26. lipca był pierwszym z dziesięciu dni wizyty polskich dzieci z Białorusi w Kartuzach - Stolicy Kaszub. Była to okazja do spotkania się z Burmistrzem Kartuz oraz przedstawicielami darczyńców, bez pomocy których nie moglibyśmy zrealizować tego przedsięwzięcia.

 

 

Wspaniałych, dziecięcych gości wraz z opiekunami osobiście przywitali Mieczysław Grzegorz Gołuński Burmistrz Kartuz wraz z panią Sylwią Biankowską Zastępcą Burmistrza oraz Elżbietą Rejter Kierownikiem Wydziału Oświaty. Wizyta w kartuskim magistracie był pierwszym punktem piątkowego programu. Około południa goście udali się do kartuskiej Kolegiaty i Galerii Refektarz, a następnie do Centrum Informacji Turystycznej, gdzie mieli okazję spróbować swych sił w malowaniu kaszubskich wzorów. Potem jeszcze spacer Gajem Świętopełka i wizyta na kartuskim Rynku, gdzie dzieciom najbardziej podobała się kartuska fontanna

 

 

 

W kolejnych dniach pokażemy naszym przyjaciołom Muzeum Kaszubskie, Bibliotekę, Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze, Muzeum Wojskowe GRYF, Park Miniatur, a także sopockie molo, gdańską starówkę, Westerplatte oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.

Tą drogą pragniemy szczególnie mocno podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, bez pomocy których nie bylibyśmy w stanie zapewnić aż tylu atrakcji.

Nie sposób wymienić wszystkich, ale najgoręcej dziękujemy Parafii pw. WNMP w Kartuzach i kartuskiemu Caritasowi, Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a'Paulo w Kartuzach, Państwu Gawin z firmy FARMJUG Sp.z o.o., Piekarni JANCA pana Wojciecha Jancy, Restauracji MONDO pana Michała Maksela, Hotelowi POD ORŁEM pana Mirosława Sochy, Parkowi Miniatur pana Grzegorza Skrzypkowskiego, firmie Przewozy Autokarowe GRYF pana Mariana Koteckiego, a także włodarzom Sopotu z Prezydentem Jackiem Karnowskim i Wiceprezydentem Marcinem Skierawskim na czele oraz Wojewodzie Pomorskiemu panu Dariuszowi Drelichowi i wielu życzliwym ludziom, mieszkańcom Gminy Kartuzy.